Info @ pardisnoor.com
تلفن :۹۱۰۰۸۸۰۸-۰۲۱
۰۲۱-۹۲۰۰۸۸۰۸
تلگرام : ۰۹۱۹۸۰۱۶۴۰۰
بخش کموتراپی

بخش شیمی درمانی

شیمی درمانی که به  آن کموتراپی هم گفته می شود  نوعی از درمان سرطان و یا تخفیف موقت آن با استفاده از برخی داروهای خاص است  که برای نابود کردن سلول های سرطانی استفاده می شود .

 

 

کار اصلی این داروهای خاص از بین بردن سلول های سرطانی بدن بیمار بدون صدمه به بافتهای مجاور آن است . این نوع از درمان اثراتی هم بر روی سلول‌ها و بافت‌های سالم  بدن دارد کخ یکی از اثرات این درمان ریزش موهای بدن و خشک شدن پوست است.

شیمی درمانی یک شیوه رایج در معالجه بیماری‌هاست که سلول‌ها و سلول‌های سرطانی را با استفاده از داروهای شیمیایی و مواد شیمیایی از بین می‌برد.

مقصود از شيمی درمانی ، درمان بيماری از طريق بكار بردن داروهای گوناگون است.  و در معنای خاص آن كه امروزه بكار برده می شود غرض درمان دارويی تومورهای گوناگون ( يا به اصطلاح سرطان ) است.

 

 

استفاده از داروهای ضد سرطان يا شيمی درمانی يكی از چند راه درمان اين گونه تومورها است و مي توان آن را با روشهای ديگری مثل جراحی و پرتو درمانی توام كرد. شيمی درمانی در معالجه تومورها بسيار موثر بوده و امروزه با كشف داروهای جديد ضد تومور اين تاثير رو به افزايش است.

سرطان وقتی رخ می ‌دهد که سلول ‌های بدن به‌ صورت غیر طبیعی و غیر قابل کنترل تکثیر شوند.  شیمی درمانی به وسیله ی جلوگیری از تقسیم و تکثیر سلول ‌های سرطانی موجب تخریب این روند می‌ شود.

 

 

داروهای شیمی درمانی از طریق خون به سلول ‌های سرطانی و تمام قسمت ‌های بدن منتقل می‌ شوند.این داروها روی سلول ‌های سالم هم اثر تخریبی دارند که به ‌صورت عوارض جانبی بروز می‌ کند؛ این عوارض موقتی هستند و با پایان درمان قطع می ‌شوند. 

بسته به نوع سرطان و میزان پیشرفتگی آن، شیمی درمانی می تواند :

سرطان را معالجه کند : اگر شیمی درمانی سلول های سرطانی را تا حدی از بین ببرد که دیگر پزشک نتواند اثری از آن را در بدن بیابد و بیماری ، دیگر باز نگردد.

سرطان را کنترل کند : اگر شیمی درمانی از انتشار سرطان جلوگیری کند، سرعت رشد آن را کاهش دهد یا سلول های سرطانی که در سایر نقاط بدن پخش شده اند را نابود کند.

بهبود علائم سرطان :  اگر شیمی درمانی توموری که باعث فشار یا درد شده است را کوچک کند.

گاهی شیمی درمانی به عنوان تنها درمان برای سرطان استفاده می شود. ولی بیشتر اوقات بیمار شیمی درمانی را همراه با جراحی، رادیوتراپی دریافت می کند. شیمی درمانی می تواند :

قبل از جراحی یا رادیوتراپی، تومور را کوچک تر کند

تخریب سلول های سرطانی که ممکن است بعد از جراحی یا رادیوتراپی باقی مانده باشند

باعث می شود رادیوتراپی تاثیر بهتری داشته باشند

سلول های سرطانی که عود کرده اند یا به سایر نقاط بدن انتشار یافته اند (متاستاز داده اند) را از بین می برند

برنامۀ شیمی درمانی بسیار متنوع و متفاوت با یکدیگر است. فواصل و طول شیمی درمانی بستگی دارد به:

نوع سرطان و میزان پیشرفتگی آن

هدف از درمان ( از شیمی درمانی برای معالجه، کنترل یا کاهش علائم سرطان استفاده می شود )

نوع شیمی درمانی

واکنش بدن بیمار به شیمی درمانی

شیمی درمانی به صورت سیکل هایی داده می شود که هر سیکل ، دوره ای از شیمی درمانی است که در ادامۀ آن دوره های باقیمانده داده می شود به عنوان مثال بیمار ممکن است یک هفته تحت شیمی درمانی باشد ، بعد از سه هفته استراحت داشته باشد این 4 هفته، یک دوره را تشکیل می دهند، سه هفته استراحت به بدن اجازه می دهد تا سلول های جدید سالمی تولید کند.