توصیه های پزشکی

چه كسانی نباید از داروهای گیاهی استفاده كنند

شاید برای بسیاری از مردم قابل تصور نباشد كه وجود انواع داروهای شیمیایی در بسته‌بندی‌های رنگارنگ حاصل تحقیق بر روی اجزای موثر گیاهان دارویی است. بد نیست بدانید حدود ۲۵ درصد از داروهای تجویز شده از سوی پزشكان در ایالات متحده شامل یك جزو مشتق از گیاهان است.

بعضی از این داروها از عصاره گیاهان تهیه شده و گروهی دیگر از تركیبات شیمیایی با منشاء گیاهی ساخته می‌شوند. آمار استفاده از داروهای گیاهی در سال‌های اخیر قابل توجه است. سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند كه در حال حاضر ۸۰ درصد جمعیت جهان یعنی حدود ۴ میلیارد نفر از طب گیاهی در درمان بیماری‌ها استفاده می‌كنند. WHO خاطر نشان می‌سازد كه از حدود ۱۱۹ داروی گیاهی حدود ۷۴ مورد آن دقیقاً همانند كاربرد آن‌ها در طب سنتی مورد استفاده پزشكان قرار می‌گیرد. همین موضوع سبب شده كه هم‌اكنون تحقیقات گسترده‌ای از سوی شركت‌های داروسازی روی خواص درمانی گیاهان مناطق مختلف جهان انجام گیرد.

امروزه مواد مشتق از گیاهان نقش عمده‌ای در صنعت داروسازی دارند. چنین داروهایی برای درمان بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، انواع دردهای مزمن، آسم و دیگر بیماری‌ها به‌كار می‌رود. به عنوان مثال افدرا گیاهی است كه در طب سنتی چین بیش از دو هزار سال برای درمان بیماری‌های تنفسی مورد استفاده بوده است. افدرئین كه جزو فعال این داروی گیاهی است، سابقاً در تهیه داروهایی برای تسكین آسم به كار می‌رفت. مثال دیگر گل انگشتانه است كه خواص درمانی آن از سال ۱۷۷۵ شناخته شده است، و در طب گیاهی استفاده فراوانی دارد.

●از مصرف همزمان داروهای شیمیایی و گیاهی بپرهیزید

نكته مهمی كه باید بر آن تاكید شود تصوری است كه به اشتباه بین گروهی از مردم رایج است. بسیاری از بیماران، طبیعی بودن دارو را دلیلی برای بی‌ضرر بودن آن می‌دانند. مطابق این تفكر تمامی داروهای گیاهی و فرآورده‌های حاصل از گیاهان دارویی بی‌ضرر و فاقد عوارض جانبی هستند.متخصصان داروسازی یاد‌آوری می‌كنند كه مصرف داروهای گیاهی همراه با سایر داروهای مورد استفاده بیمار می‌تواند عكس‌العمل‌ و عوارض جانبی خطرناكی به همراه داشته باشد. بنابر این توصیه می‌شود همواره و قبل از استفاده از داروهای گیاهی با پزشك خود در این باره مشورت كنید. بعضی از داروهای گیاهی موجب تداخل در قدرت جذب مواد غذایی مورد نیاز بدن می‌شوند. در حالی كه انواع دیگری از داروهای مذكور موجب افزایش یا كاهش تاثیر یك داروی خاص می‌شوند.
در این زمینه می‌توان به داروی تئوفیلین اشاره كرد كه برای درمان آسم استفاده می‌شود. این دارو حاوی گزانتین است كه در چای، قهوه و شكلات نیز یافت می‌شود. مصرف این مواد غذایی به مقدار زیاد همراه با تئوفیلین ممكن است موجب ایجاد مسمومیت دارویی شود.بعضی از ویتامین‌ها و مواد معدنی هم، اثر داروها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. مثلاً مقدار زیاد كلم بروكلی، اسفناج و دیگر سبزیجات حاوی ویتامین K كاهش اثر داروهای ضدانعقادی مثل هپارین و وارفارین را به دنبال دارد. این نكات هنگام مصرف داروها باید مورد توجه قرار گیرد. در این خصوص سالمندان و بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن كه معمولاً دو یا چند دارو را به طور دایم استفاده می‌كنند و مبتلایان به دیابت، فشارخون بالا، افسردگی و بیماران قلبی از جمله بیمارانی هستند كه باید درباره استفاده از داروهای گیاهی یا جوشانده‌ها و تركیباتی كه از گیاهان دارویی تهیه می‌شود، با پزشك خود مشورت كنید.

fax: (+98 21) 22 25 82 48, tel: (+98 21) 22 25 82 45-7 , email:info@pardisnoor.com      Design By Simiaco