کلینیک و بخش ها

اندازه گیری چربی کبد توسط ام آر آی


 کبد کبد یا جگر بزرگترین غده بدن با وزن حدودا 1500 گرم می باشد که از دو لوب راست و چپ تشکیل شده است . اکثرا فعالیت های متابولیک (بیش از 500 عملیات متفاوت) , مانند ذخیره کردن مواد معدنی و ویتامین ها , تبدیل آمونیاک به اوره و مهمتر از همه عمل بعنوان یک صافی برای خون توسط این غده انجام می شود . یک سوم خون کبد از طریق شریان کبدی (که از آئورت منشائ میگیرد) و دو سوم آن از ورید باب ( از لوله گوارشی) تامین می شود . علاوه بر این مجاریی جهت خروج صفرا ( وجود نمکهای صفراوی جهت هضم و جذب چر بی ها و ویتامین های محلول در آنها ضروری می باشد ) در آن وجود دارند تا سلولهای کبدی (صفرا) از طریق آنها خارج شوند . با فعالیت 20 درصد از کبد ادامه زندگی امکان پذیر می باشد . .  


کبد چرب
 
کبد چرب (Fatty Liver )  یا استئاتوز وازه کلی برای اشاره به جمع شدن چربی در کبد است . وجود چربی در کبد طبیعی می باشد اما اگر این میزان از چربی بیشتر از 5 تا 10 درصد وزن کل کبد شود , فرد به بیماری کبد چرب دچار شده است . کبد چرب یک بیماری درمان پذیر است اما در مواردیکه می تواند باعث اثرات و عوارض خطرناکی شود  . 

انواع کبد چرب 


کبد چرب الکلی

کبد چرب غیر الکلی

کبد چرب حاد بارداری 


علائم کبد چرب 

خستگی
کاهش وزن و یا اشتها
ضعف 
تهوع
گیجی
عدم تعادل
و یا احساس درد در ناحیه کبد 

دلایل ابتلا به کبد چرب 

چاقی
دیابت نوع دو 
فشار خون بالا 
مصرف  آسپیرین تاموکسیفین و تتراسایکلین
بارداری
مسمومیت
کلسترول خون بالا
سندروم تخمدان پلی کیستیک
کم کاری تیروئید
جراحی بای پس معده 

روش های تشخیصی

آزمایش خون (چک کردن آنزیمهای کبدی)
سی تی اسکن
 و فیبرو اسکن سونوگرافی
نمونه برداری
و جدیدترین و دقیقترین روش غیر تهاجمی  تشخیص کبد چرب  MRI

 می باشد . 

 
اولتراسونوگرافی کبد چرب

اولتراسونوگرافی اولین روش تصویربرداری مورد استفاده در غربالگری بیماران مبتلا به بیماریهای کبدی مزمن محسوب می شود . سونوگرافی کبد چرب در مقایسه با سونوگرافی کلیه و طحال افزایش اکوی بیشتری دارد . 


فیبرو اسکن 

اخیرا دستگاه فیبرو اسکن که بر اساس سونوگرافی میزان فیبروز کبد را مشخص می نماید یک درجه بندی برای میزان چربی کبد ارائه می دهد . 


سی تی اسکن کبد چرب

سی تی اسکن هم در ارزیابی کبد چرب روش تشخیصی مطرحی می باشد.MRI کبد چرب 

در حال حاضر تصویربرداری از طریق MRI دقیق ترین و مورد توجه ترین روش تصویربرداری برای ارزیابی وضعیت کبد چرب و اندازه گیری میزان چربی کبد محسوب می شود . بر اساس استانداردهای موجود برای درجه بندی کردن ذخیره چربی ,MRI به عنوان یک روش تصویربرداری غیر تهاجمی روش بسیار دقیق برای ارزیابی وضعیت ذخیره چربی کبد نسبت به دیگر روشها ی تصویربرداری موجود از امتیاز خاصی بر خوردار است . 

این روش تصویربرداری امسال برای اولین بار در تهران مرکز تصویربرداری پردیس نور مورد بهره برداری قرار گرفت. در این روش با استفاده از چندین حالت تصویربرداری و محاسبات لازم  , درصد ابتلای سلولهای کبدی با چربی بصورت کمی  مشخص می شود . 
تعیین میزان کمی میزان چربی کبد می تواند نقش موثری در ارزیابی اثر بخشی روش های درمانی داشته باشند . 


      
 

fax: (+98 21) 22 25 82 48, tel: (+98 21) 22 25 82 45-7 , email:info@pardisnoor.com      Design By Simiaco